Wybór polisy na życie jest podyktowany indywidualnymi przesłankami. Trzeba jednak mieć na uwadze czynniki, które wpływają na cenę ubezpieczenia, ale z drugiej strony decydują również o jego skuteczności.

Zakres ochrony

Zakres ochrony jest jednym z kluczowych elementów przekładających się na cenę ubezpieczenia na życie. Obowiązuje tu bardzo prosta zasada: im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka. Najtańsze są polisy podstawowe uwzględniające jedynie zgon ubezpieczonego z przyczyn naturalnych. Polisa rozszerzona zapewnia znacznie atrakcyjniejsze warunki, ponieważ – w zależności od wybranego wariantu – może obejmować szereg innych zdarzeń takich jak np. śmierć w wypadku komunikacyjnym, narodziny dziecka, leczenie szpitalne, rehabilitację, trwałe inwalidztwo etc. Eksperci z PZU przekonują, aby przy zakupie polisy kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, a nie jej ceną.

Suma gwarantowana

Suma gwarantowana wyznacza górne granice finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela. Dla każdego zdarzenia ustalana jest oddzielnie – warto się zatem zastanowić, co w konkretnym przypadku jest priorytetem i zasługuje na odpowiednio wysoką wycenę.

Przeznaczenie polisy

Najmniej kosztują polisy, których celem jest finansowa ochrona życia i zdrowia. Niemniej są także inne funkcje, jakie może pełnić takie ubezpieczenie. Olecko to doskonały przykład miasta, gdzie doskonale widać zróżnicowanie w tym zakresie. Polisa na życie może być również dobrym sposobem na oszczędzanie i inwestowanie, ale decydując się na ten jej wariant, trzeba liczyć się z wyższą składką.

Wiek ubezpieczonego

Ryzyko oceniane jest przez towarzystwa ubezpieczeniowe m.in. na podstawie wieku osoby zainteresowanej nabyciem polisy na życie. Wiadomo, że wraz z upływem czasu rośnie prawdopodobieństwo pewnych zdarzeń, dlatego też im ktoś jest starszy, tym więcej musi zapłacić za indywidualne ubezpieczenie. W najlepszej pod tym względem sytuacji są osoby młode.

Stan zdrowia ubezpieczonego

Każdy, kto wyraża chęć zakupu indywidualnej polisy na życie, jest zobligowany do wypełnienia ankiety medycznej. Poważne problemy ze zdrowiem, np. przebyty zawał lub choroba przewlekła, oznaczają wyższą składkę.

Okres obowiązywania umowy ubezpieczeniowej

W zależności od przeznaczenia polisy umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym może zostać zawarta zarówno na rok, jak i na dłuższy czas – nawet na 25 lat. W perspektywie długoterminowej opłaty są niższe. W praktyce najdroższe okazują się zawsze umowy obowiązujące przez 12 miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.