Obróbka termiczna palet to proces, któremu obowiązkowo poddawane są wszystkie produkowane palety. Zabezpiecza je przed grzybami, pleśnią oraz niszczy drobnoustroje. Jak wygląda taki proces i dlaczego jest niezbędny? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest obróbka termiczna palet?

Obecne obowiązujące przepisy nakazują poddawanie opakowań drewnianych procesom, które unieszkodliwią różnego rodzaju drobnoustroje znajdujące się w drewnie. Jest to szczególnie istotne przy eksporcie palet poza granice kraju. Ten proces wiąże się z ochroną środowiska naturalnego i dyrektywami, które to regulują. Obróbka termiczna palet to proces, któremu poddawane są opakowania. Szkodniki znajdujące się drewnie są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury. Jeśli więc drewno zostanie poddane jej działaniu wystarczająco długo — insekty, drobnoustroje, grzyby i larwy zginą. Ten proces jest przeprowadzany w specjalnej suszarni komorowej. Proces trwa co najmniej pół godziny, a palety są suszone w temperaturze 56 stopni. Obróbka termiczna palet jest niezbędna przy ich eksporcie do innych krajów. Drewno powinno posiadać odpowiednie certyfikaty, które umożliwią przeprawę celną. Palety, które nie zostały poddane procesowi obróbki termicznej przez odpowiedni czas, nie spełniają standardów i nie mogą zostać eksportowane.

Jak wygląda obróbka termiczna palet?

Obróbka termiczna palet to proces, który składa się z kilku etapów. Gotowe palety są układane w specjalnie do tego przygotowanej suszarni. Temperatura powinna być odpowiednio mierzona. Tutaj najlepiej jest ją sprawdzać w rdzeniu drewna oraz w komorze. Najlepsze efekty daje obróbka termiczna w temperaturze 65 stopni. Wsad drewniany powinien mieć również właściwą wilgotność, sugerowana wartość to poniżej 20%. Minimalny czas obróbki termicznej zależy od grubości palet, ich pierwotnej wilgotności i odpowiedniego przepływu powietrza. Po całym procesie palety są odpowiednio zabezpieczane i przygotowywane do transportu.

Zalety obróbki termicznej palet

Proces obróbki termicznej jest niezbędny z kilku powodów. Co najważniejsze ma on wiele zalet takich, jak:

  • unieszkodliwia drobnoustroje, grzyby, szkodniki, pleśń
  • mikroorganizmy, które żyją w drewnie wykorzystywanym do produkcji palet nie są przenoszone na inne tereny
  • ochrona środowiska przed insektami, które mogłyby spowodować zagrożenie dla ekosystemu
  • palety stają się bezpieczne dla ludzi, którzy mają z nimi kontakt
  • zwiększona trwałość palet
  • odporność na warunki atmosferyczne
  • możliwość eksportu palet drewnianych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.