Lęk jest bardzo ogólnym terminem używanym do opisania uczucia skrajnego niepokoju. Uczucie niepokoju jest naturalne po tym, jak wydarzy się coś niepokojącego. Ale kiedy dziecko odczuwa niepokój, który trwa przez długi czas i uniemożliwia mu robienie rzeczy, takich jak chodzenie do szkoły lub spotykanie się z przyjaciółmi, wtedy staje się zaburzeniem lękowym. U dzieci można zdiagnozować kilka różnych zaburzeń lękowych. Konkretne zaburzenie zależy od tego, z czym dziecko najbardziej się zmaga, ale wiele objawów jest do siebie podobna.

Jakie są objawy zaburzenia lękowego u dzieci?

Lęk ma wiele objawów i może wyglądać bardzo różnie w zależności od dziecka. Oto kilka typowych oznak, że dziecko może mieć zaburzenia lękowe:

– Problemy ze snem,
– Narzekanie na bóle brzucha,
– Unikanie pewnych sytuacji,
– Bycie zbytnio przywiązanym do rodziców lub opiekunów,
– Problemy z koncentracją na zajęciach lub bycie bardzo niespokojnym,
– Napady złości.

U dzieci można zdiagnozować różne rodzaje lęku w zależności od tego, czym najbardziej się martwią.

Jakiego rodzaju zaburzenia lękowe mogą wystąpić u dzieci?

Zespół lęku separacyjnego: Dzieci bardzo się denerwują, gdy muszą być z dala od rodziców lub opiekunów. Ten niepokój wykracza poza to, co zwykle odczuwają inne dzieci w ich wieku.

Zespół lęku społecznego: Dzieci z zespołem lęku społecznego czują się bardzo skrępowane w obecności innych ludzi. Tak bardzo boją się wstydu, że unikają różnych sytuacji towarzyskich.

Mutyzm wybiórczy: Dzieci z mutyzmem wybiórczym mają trudności z mówieniem w niektórych sytuacjach, na przykład w szkole. Te dzieci są nie tylko nieśmiałe, ale ich niepokój jest tak silny, że czują się “zamrożeni” i nie są w stanie mówić.

Uogólnione zaburzenie lękowe: Dzieci z uogólnionym zaburzeniem lękowym martwią się wieloma codziennymi sprawami. Ich zmartwienie nie jest spowodowane niczym konkretnym i jest wystarczająco złe, aby przeszkadzać w codziennym życiu.

Zespół lęku napadowego: Dzieci z zespołem lęku napadowego mają częste, nieoczekiwane ataki paniki. Ataki paniki powodują fizyczne odczucia, które mogą sprawić, że dzieci będą nawet myśleć, że mają atak serca.

Jeśli zaobserwowałeś u swojego dziecka niepokojące objawy, które mogą sugerować występowanie zaburzeń lękowych, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Psycholog dziecięcy Warszawa zdiagnozuje problem i pomoże w jego skutecznym rozwiązaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.