Jest wiele czynników, które mogą doprowadzić do tego, że drzewa zaczną się łamać i przewracać. To nie tylko burza i silny wiatr, wpływ na to mają również różnego rodzaju uszkodzenia czy choroby. Drzewa, choć niezwykle ważna dla środowiska mogą być również niebezpieczne i stanowić poważne zagrożenie. Aby zapewnić bezpieczeństwo otoczenia, konieczne jest wykonywanie regularnych badać i przeglądów drzew – właśnie temu służy ekspertyza dendrologiczna.

Co warto wiedzieć o ekspertyzie dendrologicznej?

Ekspertyza dendrologiczna to szereg zaawansowanych badań, których celem jest sprawdzenie kondycji drzew. Po jej przeprowadzeniu można zweryfikować, czy na drzewach nie pojawiają się zgnilizny, nie doszło do pęknięć wewnętrznych, ubytków czy innych chorób. Taka ekspertyza zawsze powinna być przeprowadzana przez specjalistę – rzeczoznawcę dendrologicznego. To osoba, która musi mieć stosowne kwalifikacje i uprawniania. Tylko wtedy ekspertyzę można będzie uznać za wiarygodną.

Dlaczego przeprowadzanie ekspertyz dendrologicznych jest takie ważne? Otóż dzięki nim można w łatwy sposób podjąć decyzję o tym, czy dane drzewo wymaga odjęcia działań pielęgnacyjnych, czy może stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa otoczenia, w którym się znajduje. Warto zaznaczyć, że ekspertyza dendrologiczna przeprowadzana jest nie tylko na drzewach będących pomnikami przyrody, ale również na tych, które uznawane są za problematyczne jednostki dendrologiczne.

Co musi zostać zawarte w ekspertyzie dendrologicznej?

Ekspertyza dendrologiczna wykonywana jest na podstawie wykonanych przez specjalistę zaawansowanych pomiarów odnoszących się do stanu drzewa. W tym celu wykorzystywany jest między innymi rezystograf czy tomograf soniczny.

Ekspertyza musi zawierać następujące informacje:

  • współrzędne GPS drzewa,
  • wiek drzewa,
  • systematykę,
  • wysokość i rozmiar korony,
  • miąższość,
  • budowa drzewa,
  • stan zdrowotny.

W dokumentacji ekspertyzy nie może również zabraknąć danych uzyskanych w wyniku przeprowadzonych badań, czyli stan systemu korzeniowego, oceny pH czy zasobności składników pokarmowych. Istotne znaczenie ma również dołączenie do dokumentów zdjęcia drzewa, mogą się również znaleźć w nich wskazówki dotyczące pielęgnacji danego drzewa.

Kiedy niezbędne jest przeprowadzenie ekspertyzy dendrologicznej?

Przeprowadzanie ekspertyzy dendrologicznej jest obowiązkiem ustawowym w ramach dbałości o przyrodę. Jest ona niezbędna do tego, by można było rzetelnie ocenić stan zdrowia drzewa. Ekspertyza dendrologiczna musi być przeprowadzana obowiązkowo na drzewach rosnących w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych i pojazdów. To bardzo ważne również przy drzewach starszych, co do których ciężko jest ocenić to, czy będą one stwarzały potencjalne zagrożenie, czy też nie.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.