Planowanie remontu lub prac budowlanych to dużo więcej aniżeli ustalenie terminów z wykonawcami, doprecyzowanie planu aranżacji pomieszczeń oraz zakup materiałów. Na barkach właściciela posesji leży również troska o wywóz odpadów poremontowych w tym nie tylko szaf czy zużytych sprzętów RTV lub AGD zwanych gabarytami. Prace budowlane oznaczają także wywóz gruzu. Warto przy tym jednocześnie podkreślić, że odpady zmieszane pochodzenia remontowego, nie mogą być wyrzucane do śmieci komunalnych. Ścisła selekcja recyklingowa wyklucza wrzucanie gruzu i odpadów do pojemników zarządzanych przez miejskich operatorów. Jak prawidłowo przygotować odbiór odpadów z posesji i co zrobić, aby wywóz śmieci odbył się zgodnie z prawem?

Odpady budowlane i poremontowe – czyli jakie?

Wszystkie rodzaje odpadów oznaczone są kodami, pozwalającymi na ich klasyfikację. Procedura znakowania ułatwia identyfikację śmieci z punktu widzenia przeznaczenia i możliwości ponownego wykorzystania. Gruz bowiem, choć często mogłoby się wydawać inaczej, może mieć wiele zastosowań, podobnie zresztą jak szkło czy papier. Oprócz wywozu gruzu, należy także zadbać o pozostałe śmieci poremontowe jak np. kafelki, panele podłogowe, tapety, puszki po farbach, rozpuszczalniki, akcesoria do malowania, ale i gips, metal, szkło czy tworzywa sztuczne. Osobną kwestię stanowią wielkogabaryty, czyli meble, wyroby tapicerskie, a także dywany i materace. Biorąc więc pod uwagę różnorodność odpadów budowlanych ważne jest, aby wywóz gruzu i odpadów poremontowych przebiegał zgodnie z zasadami segregacji.

Jak zorganizować odbiór odpadów z posesji?

O odbiór odpadów powinien z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać właściciel posesji. Jedną z możliwości stanowi zgłoszenie do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie można przewieźć opakowania po puszkach, klejach, ale i np. glazurę czy szkło. Do PSZOK składowane są także meble, materace oraz fotele. Innym rozwiązaniem jest składowanie śmieci w workach Big-Bag. Przy czym, podczas zakupu worka warto zwrócić uwagę na to czy firma zajmująca się sprzedażą, gwarantuje także jego odbiór i prawidłową utylizację. Przy dużych pracach remontowo-budowlanych bardziej praktycznym rozwiązaniem może się okazać wynajem kontenerów i wywóz gruzu przez przedsiębiorców specjalizujących się w tego rodzaju usługach w tym także jeśli chodzi o odbiór odpadów od firm na terenie Warszawy i innych miast.

Jak zamówić wywóz gruzu i kontener na zmieszane odpady budowlane?

Wynajem kontenera ułatwia odbiór odpadów remontowo-budowlanych z posesji. W jednej usłudze właściciel ma zagwarantowane podstawienie odpowiedniego pojemnika, jak i jego wywóz oraz utylizację. Kontener na gruz oraz kontener na gabaryty czy kontener na papę, mogą być podstawione na posesję nawet tego samego dnia. Realizację zlecenia potwierdza się mailowo lub telefonicznie, a odpowiednią wielkość pojemnika, może pomóc wybrać sprzedawca. Firma oferuje różne wielkości pojemników w tym nawet kontener na zmieszane odpady budowlane aż do 36 m³. Dodatkowo w zakresie usługodawców zajmujących się wywozem gruzu, znajduje się także zagwarantowanie kontenerów takich jak: kontener na gabaryty czy kontener na zmieszane odpady opakowaniowe.

Planowanie prac remontowych niezależnie od tego czy inwestycja dotyczy tapetowania, położenia nowych paneli czy budowy wiaty garażowej, wiąże się z przemyśleniem kwestii śmieci. Odpady remontowo-budowlane powinny być składowane, odebrane i odpowiednio zutylizowane. Możliwości jest kilka dzięki czemu właściciel posesji ma możliwość dopasowania odpowiedniej do własnych możliwości i potrzeb. Jedną z nich jest wynajem kontenera na gruz, co z punktu widzenia kompleksowej obsługi zlecenia, stanowi korzystne i wygodne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.