Jeśli zastanawiasz się nad najlepszym sposobem ochrony powierzchni metalowych przed korozją, pomyśl o zimnym cynku. Gdy powłoka cynkowa jest nakładana galwanicznie na powierzchnię metali żelaznych (zawierających żelazo), tworzy ona potężną barierę odporną na korozję, zapewniając jednocześnie szereg innych ważnych korzyści.
Niski koszt i niezwykła skuteczność, jaką posiada farba cynkowa sprawiły, że jest to popularny wybór do ochrony powierzchni we wszystkich rodzajach procesów produkcyjnych. Powłoki cynkowe znajdziesz na nakrętkach, śrubach, częściach samochodowych i szerokiej gamie innych produktów konsumenckich.
Do czego służy cynk?
Cynk jest naturalnie występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej. Na długo przed tym, jak cynk został oficjalnie odkryty i wyizolowany jako pierwiastek naturalny przez niemieckiego chemika Andreasa Marggrafa w 1746 r., rudy cynku łączono z miedzią w celu wytworzenia mosiądzu. Produkcja metalicznego cynku sięga XIII wieku. W stanie metalicznym cynk jest stosunkowo twardy i kruchy. Jest również znany ze swojego niebiesko-białego koloru.
Cynk jest obecnie czwartym najczęściej stosowanym metalem na całym świecie. Prawie połowa produkowanego cynku jest wykorzystywana w procesach cynkowania w celu ochrony stali i żelaza przed korozją. Polega to na pokryciu powierzchni metalu cienką warstwą cynku w celu stworzenia bariery odpornej na korozję.
Jak cynk zatrzymuje korozję?
Cynk ma naturalną zdolność zmniejszania szybkości korozji metali. Cynk służy jako bariera ochronna na powierzchniach metalowych, która pomaga zatrzymać wilgoć. W zależności od warunków środowiskowych cynk może korodować nawet 100 razy wolniej niż inne metale.
Powłoki cynkowe tworzą barierę ochronną przed wilgocią
Rdza pojawia się gdy żelazo lub stal wchodzi w kontakt z wilgocią w powietrzu. Żelazo i stal są szczególnie podatne na utlenianie (rdzę). Pozostawiając przedmiot ze stali lub metalu na bazie żelaza na zewnątrz bez ochrony przed deszczem lub śniegiem, utworzenie się rdzy jest nieuniknione.
Antykorozyjne farby przemysłowe służą jako metalowa bariera, która zapobiega przedostawaniu się wilgoci do powierzchni powlekanego przedmiotu. Dzięki temu nie musimy martwić się o korozję, która niszczy przedmiot wraz z postępem czasu.