Problem uzależnienia od komputera bardzo często dotyka najmłodszych i niesie za sobą przykre dla zdrowia konsekwencje. Jak rozpoznać zagrożenie i kiedy wsparcie psychologa dziecięcego będzie konieczne? Oto kilka istotnych wskazówek, które pozwolą na efektywną reakcję.

Pierwsze symptomy uzależnienia od komputera

Szczegółowa obserwacja zachowań najmłodszych pozwala szybko zauważyć problem i w odpowiednim momencie podjąć skuteczne działania. Jednak rodzice często bagatelizują symptomy nałogu i odwlekają wizytę u specjalisty. Wówczas diagnoza psychologiczna wystawiana jest w dalszym stadium uzależnienia, co utrudnia leczenie.

Jeżeli dziecko widzi bardzo silną i nieuzasadnioną potrzebę korzystania z komputera, która wpływa samopoczucie, można mówić o uzależnieniu. Bardzo często dochodzi również do zatracenia poczucia czasu spędzanego przed ekranem. Kolejną przesłanką do odwiedzenia psychologa dziecięcego może być odsunięcie pozostałych zainteresowań na rzecz zabawy przy grach czy surfowania w internecie. Zdarza się również, że dziecko obsesyjnie rozmyśla na temat swojej aktywności w sieci, a skróty z popularnych komunikatorów przenosi do realnych rozmów.

W skrajnych przypadkach dochodzi do napadów lękowych czy agresji spowodowanej brakiem dostępu do komputera, co stanowi bardzo poważny problem i wymaga podjęcia profesjonalnej terapii dla dzieci.

Konsekwencje uzależnienia od komputera

Skutki uzależnienia od komputera bywają długotrwałe i często dotyczą zachowań najmłodszych wobec rodziców czy rówieśników. Uzależnione dziecko może unikać relacji społecznych, co powoduje utratę więzi emocjonalnych oraz dotychczasowych zainteresowań. Natomiast zaniedbywanie obowiązków szkolnych może doprowadzić nawet do nieuzyskania promocji do następnej klasy. Zdarza się, że dopiero specjalistyczna terapia dla dzieci ujawnia przyczynę tych problemów.

Należy pamiętać, że skutkiem uzależnienia od komputera u dzieci mogą być również wady postawy kręgosłupa, problemy ze wzrokiem, zmęczenie oczu, częste bóle głowy, a nawet napady padaczkowe. Uzależnieni nie zawsze dostrzegają granicę pomiędzy światem wirtualnym i rzeczywistym, co może doprowadzić nawet do problemów związanych z układem pokarmowym i wycieńczenia organizmu.

Jak można pomóc dziecku?

Po rozpoznaniu niepokojących objawów nie warto wpadać w panikę i należy porozmawiać z dzieckiem. Jeżeli obawy nie ustaną, konieczna będzie diagnoza psychologiczna. Specjalista na podstawie wywiadu opracuje odpowiednią strategię leczenia i przedstawi ją rodzicom. Ponadto psycholog dziecięcy podpowie, w jaki sposób reagować na agresywne zachowania wywołane nałogiem.

Podczas terapii dla dzieci badane są również przyczyny tak częstych ucieczek do wirtualnego świata, gdyż rodzice nie zawsze potrafią je prawidłowo określić. Warto zaznaczyć, że proces leczenia może trwać od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Wiele zależy od stopnia zaawansowania uzależnienia oraz nasilenia objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.