Filtr wentylacyjny stosowany jest w celu zatrzymywania zanieczyszczeń, aby nie przedostały się one wraz z nawiewanym powietrzem do pomieszczenia. Filtry to różnorodne produkty, które należy dobierać indywidualnie do każdego systemu wentylacyjnego.
Jakie filtry stosowane są w systemach wentylacyjnych?
Proces filtracji powietrza wentylacyjnego pozwala między innymi na usunięcie cząsteczek gazu – te zostają zatrzymane w filtrze lub na jego powierzchni. Jest to zjawisko fizyczne oparte na mechanizmach filtracyjnych.
Filtry wentylacyjne to szeroka grupa produktów różniących się między sobą pod wieloma względami. Najistotniejsze różnice dotyczą średnic włókna, średnicy cząstek, prędkości przepływu czy rozkładu cząstek przed włóknem. Warto wspomnieć również o tym, że najlepszej jakości filtr wentylacyjny wymaganą skuteczność zatrzymywania zanieczyszczeń będzie osiągała przy najniższym, jak to tylko będzie możliwe oporze przepływu powietrza.
W zdecydowanej większości przypadków budowa filtra wentylacyjnego oparta jest na materiałach włóknistych.
Jakie są mechanizmy stosowane w filtrach wentylacyjnych?
Skuteczność działania filtra wentylacyjnego to nie tylko odpowiednia konstrukcja i zastosowanie dobrej jakości materiałów. To także odpowiednio dobrane mechanizmy. Filtr wentylacyjny wykorzystuje między innymi:
- bezpośrednie zaczepienie,
- dyfuzję molekularną,
- osadzanie bezwłasnościowe,
- zjawiska elektrostatyczne,
- intercepcję (inaczej blokadę).
Niezależnie od budowy, zastosowanych mechanizmów czy wielu innych mniej lub bardziej istotnych szczegółów warto pamiętać o tym, że nawet najlepszy filtr wentylacyjny nie będzie działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem, jeżeli nie będzie czysty. Zanieczyszczenia mocno utrudniają przepływ powietrza, a dodatkowo z czasem przyczyniają się do tego, że instalacja pracuje głośniej, może również powodować bezpośrednio lub pośrednio usterki systemu. Oczywiście zanieczyszczony filtr nie będzie już tak dobrze oczyszczał powietrza. Dlatego też bardzo ważne jest to, by filtry regularnie czyścić i poddawać wymianie zawsze wtedy, gdy zajdzie na to uzasadniona potrzeba.
Dlaczego filtry to ważna część systemy wentylacji?
Filtr wentylacyjny jest bardzo ważnym elementem systemu wentylacji. To właśnie on odpowiedzialny jest za zatrzymywanie różnego rodzaju zanieczyszczeń, które wraz z powietrzem nie przedostaną się do pomieszczenia. To jaki filtr będzie się sprawdzał najlepiej, zależne jest przede wszystkim od tego, jakie cząstki zanieczyszczeń ma zatrzymywać.