Jeśli Twoja firma borykała się z problemami z płynnością finansową, być może rozważałeś różne formy alternatywnych pożyczek. Faktoring jest wyjątkową usługą, która różni się od innych form finansowania przepływów pieniężnych. Oto kilka najczęściej zadawanych pytań dotyczących firm faktoringowych.
Czym zajmuje się firma faktoringowa?
Firma faktoringowa specjalizuje się w kupowaniu zaległych faktur od firm, które mają wolno płacących klientów i chcą zwiększyć przepływ środków pieniężnych. Dzięki temu przedsiębiorca ma dostęp do przepływów pieniężnych natychmiast po wystawieniu faktury. Nie musi czekać kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu dni na zapłatę przez klienta. Po zakupie faktur firmy pobierają środki bezpośrednio od klientów firmy.
Firmy faktoringowe nie są jednak uniwersalne. W rzeczywistości wiele z nich koncentruje się na określonych branżach, takich jak transport samochodowy czy budownictwo. Niektóre banki oferują usługi faktoringowe, ale większość firm faktoringowych to niezależni dostawcy.
Jaki procent biorą firmy faktoringowe?
Większość firm faktoringowych pobiera 1-5% wartości faktury na podstawie całkowitej wielkości faktoringu, zdolności kredytowej klienta, stabilności biznesowej i innych czynników.
Czym różni się firma faktoringowa od tradycyjnego pożyczkodawcy?
Firmy faktoringowe różnią się od tradycyjnych pożyczkodawców tym, że nie udzielają pożyczki – zamiast tego kupują aktywa (tj. Twoje faktury). W związku z tym korzystając z usług firmy faktoringowej nie zaciągasz długu, a Twoja zgoda i korzystanie z finansowania nie wpływają na zdolność kredytową.
Jak wybrać firmę faktoringową?
Prawdopodobnie nie ma dwóch firm faktoringowych, które robią dokładnie to samo. Firmy faktoringowe specjalizują się zwykle w różnych branżach i oferują różne warunki. Różnice te utrudniają porównywanie firm faktoringowych dostępnych na rynku.
Rozpoczynając poszukiwania najlepszej firmy faktoringowej, zadaj sobie te cztery pytania:
– Jak długo firma działa na rynku?
– Jakie są ich warunki, opłaty i limity finansowania?
– Jak często i szybko będą finansowane Twoje faktury i realizowane płatności?
– W jaki sposób będą wchodzić w interakcje z Twoimi klientami?
Z naszej strony możemy polecić firmę AOW Faktoring, która działa na rynku od ponad 28 lat.
Jakich firm faktoringowych unikać?
Przede wszystkim powinieneś unikać firm faktoringowych, które nie cieszą się dobrymi opiniami. Powinieneś również unikać firm, które wliczają dodatkowe opłaty do umowy faktoringowej (takie jak opłaty za niewykorzystane linie, opłaty za odnowienie i miesięczne minima).