Niestety w dzisiejszych czasach przepuklina jest jedną z najczęściej występujących chorób dotykanych przez człowieka. Czym jest przepuklina i dlaczego tak często jest objawem zwykłej niefrasobliwości człowieka – o tym za chwilę. Na początku warto wspomnieć o tym, że istnieje wiele rodzajów przepuklin, a wszystkie są wynikiem osłabienia powłok jamy ciała i nacisku na nie. Wszystko zależy od tego gdzie znajduje się przepuklina, gdyż wtedy też jesteśmy w stanie wyróżnić jej różne postacie (a jest ich co najmniej kilkanaście).
Czym więc właściwie jest przepuklina?
To nic innego jak przemieszczenie się narządów lub tkanek poza jamę własnego ciała. Normalnie powinny znajdować się poprzez wykształcone otwory wrodzone lub nabyte. Do przepuklin zaliczamy te zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Każda z nich jest nie mniej odczuwalna i bolesna dla pacjenta, który jej doświadczył. Bez względu na rodzaj przepukliny (tej wewnętrznej, jak i zewnętrznej) posiada te same objawy – właściwie ten sam charakterystyczny zespół objawów – takie jak: miękkie guzy w miejscu występowania przepukliny, ból (uczucie “ciągnięcia), pieczenie w miejscu gdy uciskane jest miejsce guza Wiadomo też, że ból przepukliny promieniuje w inne miejsca ciała, zwłaszcza w czasie ćwiczeń fizycznych – np. podnoszenia ciężarów – ale także np. podczas napięciu mięśni podczas wypróżniania się, siedzenie, stania a nawet w czasie zwykłego kaszlu.
Jakie są rodzaje przepuklin?
Otóż istnieje przepuklina brzuszna, przepuchlina pachwinowa, przepuklina udowa, przepuklina mosznowa, przepuklina wargowa, przepuklina pępkowa, przepuklina kresy białej, przepuklina w bliźnie pooperacyjnej, przepuklina nadbrzuszna, przepuklina podbrzuszna, przepuklina okołostomijna, przepuklina lędźwiowa, przepuklina kulszowa, przepuklina kroczowa, przepuklina pępowinowa, przepuklina kręgosłupa, przepuklina cewy nerwowej, przepuklina mózgowa, przepuklina rdzenia kręgowego. Jak widać jest ich wiele i na każdą jest też inne leczenie.