Karmienie butelką nie jest takie trudne, choć można popełnić tu błędy, które mogą zaszkodzić dziecku. Warto przygotować się do tego, by uniknąć przeszkód, które mogłyby się nam przytrafić. Przedstawiamy sześć porad, jak właściwie karmić maluszka mlekiem modyfikowanym.
1. Instrukcja rzecz święta
Czasem rodzicom wydaje się, że skoro przygotowanie mleka to tylko wymieszanie go z wodą, nie potrzeba do tego głębszej filozofii. Rzeczywiście, filozofii tutaj nie potrzeba, ale małe szczegóły, takie jak poprawnie nabrana miarka mleka czy temperatura wody, mają bardzo ważne znaczenie, by przygotowane mleko było odpowiednio schłodzone i bogate w składniki odżywcze i minerały potrzebne do właściwego rozwoju dziecka. Mleko Bebilon 1 będzie w tym wypadku nie tylko zdrowe dla dzieci, ale i łatwe do przygotowania dla rodziców.
2. Zaglądaj do tabeli
Poprawne przygotowanie mleka nie przestawia się jako jedna metoda na cały okres karmienia. Ilość mleka wsypywanego do butelki oraz liczba posiłków w ciągu doby zmieniają się prawie co miesiąc, dlatego należy bacznie kontrolować upływający czas, by w odpowiednim momencie zwiększać porcje podawanego mleka. Od pierwszych momentów życia jako najlepsza opcja w karmieniu mlekiem modyfikowanym sprawdzi się mleko Bebilon dla noworodka.
3. Pozycja w trakcie jedzenia
Bardzo ważnym aspektem karmienia naszej pociechy jest zadbanie o to, aby dziecko miało odpowiednią pozycję do jedzenia. Powinno być ułożone w takiej pozycji, by główka była trochę wyżej od reszty ciała. Nie powinno leżeć na pleckach – leżenie na boku pomoże łatwiej połykać i uniknąć zachłyśnięcia. Dzieci lubią zasypiać przy jedzeniu, co może skutkować próchnicą butelkową. Po karmieniu warto przecierać dziąsła dziecka wilgotnym gazikiem, a do spania – jeśli to konieczne – dawać mu do ssania smoczek.
4. Łykanie bąbelków
Łykanie bąbli powietrza przy piciu z butelki jest niekorzystne dla dziecka – skutkuje późniejszym ulewaniem się oraz kolką. Są to przypadłości nieprzyjemne, a czasem nawet niebezpieczne. Połykanie powietrza towarzyszy głównie nieprawidłowemu trzymaniu butelki w trakcie karmienia. Pamiętajmy, żeby ustawiać butelkę w takiej pozycji, by smoczek był zawsze wypełniony mlekiem, a nie wolną przestrzenią. Należy też zwrócić uwagę, żeby był właściwie umieszczony w buzi – ani za głęboko, ani za płytko. Unikniemy w ten sposób wielu problemów.
5. Bekanie na zdrowie
Nigdy nie uda się w stu procentach uniknąć połykania przez dziecko powietrza. Żeby się go pozbyć, należy po jedzeniu ponosić dziecko w pozycji pionowej, lekko klepiąc je delikatnie po pupie, aby mu się odbiło. Pozbędziemy się w ten sposób niechcianych bąbelków powietrza z brzuszka malucha.
6. Pozycja po jedzeniu
Kiedy po jedzeniu chcemy ułożyć dziecko do łóżeczka, pamiętajmy, by kłaść je zawsze na boku. Niemowlęta nie mają jeszcze dobrze rozwiniętego mięśnia zwieracza przełyku, co może powodować ulewanie się, nawet pomimo tego, że dziecku się odbiło. Dlatego, by uniknąć zachłyśnięcia, pamiętajmy o bezpiecznej pozycji po jedzeniu.
Stosując się do powyższych zaleceń, młodzi rodzice będą czuli się pewniej w swojej roli i na pewno unikną błędów, które mogłyby być szkodliwe dla ich maluszków.
Ciekawy artykuł, akurat szukałam informacji na temat karmienia maluszka