Wada zgryzu to problem, który dotyczy bardzo dużej grupy osób. Nie wszyscy nawet zdają sobie z tego sprawę. Z usług ortodonty korzystają zazwyczaj osoby, które chcą poprawić estetykę swojego uzębienia. Większość z nas zapomina jednak o tym, jak bardzo negatywny wpływ na zdrowie i komfort ma nieleczona wada zgryzu.

Skąd się biorą wady zgryzu?

Wady zgryzu najczęściej uwarunkowane są genetycznie. Często mamy również do czynienia z wadami wynikającymi z przyczyn zewnętrznych. Zaniedbanie tej kwestii oraz odkładanie leczenia ortodontycznego na później tylko pogłębia wadę i wydłuża jej leczenie w przyszłości (jeśli na takowe się w końcu zdecydujemy).

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju wady zgryzu oraz aktualnego stanu uzębienia. Dobra informacja jest taka, że nowoczesne aparaty ortodontyczne pozwalają maksymalnie skrócić czas leczenia. W wielu przypadkach może on być krótszy niż rok. To oznacza, że jeśli odpowiednio wcześnie zaplanujemy swoje leczenie, możemy cieszyć się doskonałym uśmiechem w relatywnie krótkim czasie.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne możemy podzielić na sześć etapów:

1. Konsultacja ortopedyczna

Pierwszym etapem przed podjęciem leczenia jest konsultacja u specjalisty. Podczas konsultacji lekarz zapoznaje się z pacjentem oraz jego problemem, z którym się boryka. Na tym etapie ortodonta przeprowadza szczegółowe badanie jamy ustnej pacjenta.

2. Plan leczenia

W oparciu o wyniki przeprowadzonych wcześniej badań, ortodonta proponuje pacjentowi plan leczenia. Po jego zaakceptowaniu, można przejść do kolejnego etapu jakim jest założenie aparatu ortodontycznego.

3. Założenie aparatu ortodontycznego

Założenie aparatu ortodontycznego poprzedzone jest dokładnym wyczyszczeniem powierzchni zębów. Następnie z pomocą specjalnego kleju oraz lampy polimeryzacyjnej, specjalista mocuje na zębach specjalne zamki, które pozostaną do samego końca leczenia.

4. Wizyty kontrolne

Systematyczne wizyty kontrolne są niezbędne do obserwowania procesu leczenia oraz wyeliminowanie ewentualnych błędów i zaniedbań ze strony pacjenta.

5. Zdjęcie aparatu

Po uzyskaniu oczekiwanych efektów, ortodonta zdejmuje aparat pacjentowi.

6. Retencja, utrwalenie efektu

Aby uzyskać trwały efekt, niezbędna jest tzw. retencja. Służy do tego specjalna płytka retencyjna, którą pacjent musi nosić przez określony czas.

Proces leczenia ortodontycznego może wydawać się na pierwszy rzut oka dosyć długi i skomplikowany. W rzeczywistości przebiega on jednak bardzo sprawnie, pod warunkiem że będziemy stosować się do zaleceń specjalisty. Początek nowego roku to doskonały czas na to, aby pomyśleć o swoim zdrowie i poprawie wyglądu. Warto do tego celu wybrać dobrą, renomowaną klinikę taką jak Centrum Ortodontyczne z Warszawy, której ofertę można znaleźć na stronie https://centrum-ortodontyczne.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.