Chyba każdy z nas wie, że badając krew możemy dowiedzieć się bardzo wiele o swoim stanie zdrowia. Dlatego też na badania tego typu kierowani jesteśmy nie tylko w sytuacji, w której coś nam dolega, ale również profilaktycznie. Często jednak nie wiemy, na czym tak właściwie polegają oraz czego możemy się z nich dowiedzieć. Przyjrzyjmy się więc badaniom biochemicznym krwi.

Co znajduje się w naszej krwi?

Większość osób, która słyszy o badaniach krwi, ma na myśli standardową morfologię. Jest to badanie, które ma na celu ocenę ilości składników krwi, takich jak czerwone i białe krwinki oraz płytki krwi. Warto jednak mieć świadomość, że w naszej krwi znajduje się o wiele więcej składników, które mają wpływ na działanie naszego organizmu. Ich podwyższony lub obniżony poziom może świadczyć o tym, że niektóre z organów nie funkcjonują prawidłowo.

Mowa tu o białkach, enzymach, hormonach, pierwiastkach śladowych oraz wielu innych związkach chemicznych, które znajdują się w naszych żyłach i tętnicach To właśnie ich analizą zajmuje się biochemia. Podczas badania oceniany jest ich poziom. Porównanie go z normami dla danego wieku czy płci pozwala szybko wychwycić wszelkie nieprawidłowości.

Kiedy przeprowadza się biochemiczną analizę krwi?

Badania biochemiczne krwi wykonuje się w wielu różnych sytuacjach. Przede wszystkim są to doskonałe badania profilaktyczne, które pozwalają na wykrycie problemów zdrowotnych, nawet jeśli nie występują żadne dolegliwości czy niepokojące objawy. Zaleca się więc ich wykonywanie przynajmniej raz do roku każdej osobie zdrowej. Badania pozwalają wykryć nieprawidłową pracę nerek, serca, anemię, zaburzenia hormonalne oraz wiele innych schorzeń, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Wczesne ich wykrycie zwiększa szanse skutecznego leczenia.

Poza tym, są to oczywiście również badania diagnostyczne, na które kieruje się pacjenta, który uskarża się na różnego rodzaju dolegliwości i osłabienie. Często przeprowadza się je również w trakcie oraz po zakończonym leczeniu. Na diagnostykę tego rodzaju zazwyczaj kieruje się również kobiety w ciąży, ponieważ pozwala kompleksowo monitorować ich stan.

W jaki sposób następuje biochemiczna analiza krwi?

Po pobraniu próbki krwi trafia ona do laboratorium, gdzie badana jest przez analizator biochemiczny. Jest to nowoczesne urządzenie, które podgrzewa próbkę, wiruje ją oddzielając osocze, a następnie analizuje jego skład oraz przetwarza otrzymane dane. Pozwala to na szybkie otrzymanie wyniku, który jest rzetelny i dokładny. Obecnie analizator biochemiczny działa praktycznie automatycznie, dzięki czemu nie ma mowy o błędnych wynikach czy niedopatrzeniach.

Dzięki urządzeniom takim jak analizator biochemiczny w dzisiejszych czasach badania krwi przeprowadzane są szybko i sprawnie. Możemy przeanalizować każdą substancję chemiczną, która znajduje się w osoczu pacjenta, a tym samym powiedzieć wiele o jego stanie zdrowia. Co ważne, dzięki nowoczesnym analizatorom biochemicznym badania te są bardzo dokładnie i niejednokrotnie to właśnie one pozwalają lekarzom na postawienie prawidłowej diagnozy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.