Wybór kierunków studiów jest jednym z najważniejszych momentów w życiu młodego człowieka. To właśnie od dalszej drogi kształcenia zależeć będzie jego sukces i satysfakcja w sferze zawodowej. Egzaminy maturalne weryfikują wiedzę absolwentów, jednak nie zawsze odzwierciedlają przygotowania z danego przedmiotu. Ogromny stres związany z pisaniem matury może wpłynąć na uzyskanie niższych wyników niż te oczekiwane. Osoby, które nie czują się pewnie po egzaminie, mogą zastanawiać się, na jaki kierunek najłatwiej się dostać? Odpowiadamy na to pytanie!

Na jakie studia łatwo można się dostać? – oto kierunki najmniej oblegane

Absolwenci chętnie ubiegają się o miejsca na takich kierunkach jak: informatyka, budownictwo, prawo, ekonomia, medycyna czy fizjoterapia. Oczywiście, wiąże się to z dużą ilością chętnych na jedno miejsce. Inne kierunki natomiast są mniej popularne czy też wyróżniają sporą ilością wolnych miejsc. Na jakie studia najłatwiej się dostać?

  • pedagogika i pedagogika specjalna- uczelnie oferują wiele miejsc na studiach pedagogicznych, a zainteresowanie tym kierunkiem jest zmienne,
  • kulturoznawstwo- stanowi połączenie nauk humanistycznych oraz społecznych,
  • historia- jest rzadziej wybierana od kierunków ścisłych,
  • turystyka i rekreacja- ciekawy kierunek dający wiele możliwości,
  • zarządzanie- studia z zarządzania są popularne, jednak uczelnie oferują na nie wiele miejsc.

To oczywiście nie wszystkie kierunki, na które powinniśmy się bez problemu dostać. Osoby, które zdały maturę, nie powinny mieć też trudności z dostaniem się na studia z filologii polskiej, socjologi, filozofii, etnologii i antropologii kulturowej, informacji naukowej, bibliotekoznawstwa, filologii białoruskiej z językiem angielskim.

Zastanawiając się, na jaki kierunek można dostać się najłatwiej, często zakłada się, że kierunki humanistyczne oferują więcej miejsc, ponadto są mniej konkurencyjne niż te medyczne, ścisłe, techniczne. Zazwyczaj jest to prawdą, chociaż zdarzają się wyjątki.

Mało popularne kierunki studiów- co jeszcze mamy do wyboru?

Wybierając kierunek, warto zwrócić uwagę także na te niestandardowe. Są one najczęściej mniej konkurencyjne, a zapewniają absolwentom unikalne możliwości. Często łączą ze sobą wiele dziedzin i oferują interdyscyplinarny program nauczania. Do takich studiów można zaliczyć te na kierunku:

  • innowacje społeczne,
  • etnologia cyfrowa,
  • zarządzanie kulturą,
  • sztuka cyfrowa.

Wybierając mało popularny kierunek, można wyróżnić się na rynku pracy. Najważniejsze jest jednak to, aby odpowiadał on naszym zainteresowaniom i celom zawodowym.

Warto pamiętać, że zainteresowanie konkretnymi kierunkami studiów nieustannie się zmienia, co oczywiście wpływa na poziom konkurencji. Przed podjęciem decyzji najlepiej przeanalizować ofertę edukacyjną oraz zapotrzebowanie na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.