Często występujące choroby zębów

Ból zęba jest jednym z najnieprzyjemniejszych schorzeń, jakie może spotkać człowieka. Niekiedy jest tak silny, że ciężko go pokonać nawet środkami przeciwbólowymi wydawanymi z przepisu lekarza. Skutkiem wielu chorób jamy ustnej może być konieczność usunięcia części uzębienia. Warto zapoznać się z listą najczęściej występujących chorób oraz dowiedzieć się, jak skutecznie można im zapobiegać.

Zaniedbane zęby to na pierwszy rzut oka sprawa, która utrudnia kontakty towarzyskie, zwłaszcza jeżeli żółty nalot na zębach powiązany jest z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z ust. Jednak warto pamiętać o tym, że brzydkie zęby to nie jest tylko problem natury kosmetycznej, ale również, a może i nawet przede wszystkim – zdrowotnej.

Jedną z najczęściej występujących chorób przyzębia, która spowodowana jest między innymi niewłaściwą higieną jamy ustnej jest parodontoza. Jest to choroba atakująca tkanki dziąsła, które w efekcie postępujących procesów chorobotwórczych się poluźniają, w efekcie czego zęby zaczynają się kiwać i mogą nawet wypaść. Równie często jak parodontoza występuje przerost dziąseł. Charakteryzuje się on przede wszystkim powiększeniem się obwodu dziąseł, który jest spowodowany ich spuchnięciem. Może on niekiedy pojawiać się jako skutek uboczny farmakoterapii.

Prawdziwą plagą jeżeli chodzi o choroby uzębienia dwudziestego pierwszego wieku jest próchnica. Specjaliści alarmują, że dotyka ona coraz młodszych dzieci, a podstawowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tej choroby jest brak dbania o zęby, ich niewłaściwe szczotkowanie oraz zła dieta. Próchnica może doprowadzić do powstawania wielu innych jednostek chorobowych, które mogą wymagać użycia leczenia kanałowego, które potrafi być bardzo bolesne, a może również skutkować resekcją zęba.

Aby prawidłowo dbać o stan uzębienia i unikać groźnych chorób warto przynajmniej raz na pół roku wybrać się do lekarza dentysty na wizytę kontrolną. Podczas takiej wizyty stomatolog nie tylko sprawdzi, czy z zębami jest wszystko w porządku, ale również pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę do mycia zębów i przedstawi podstawowe założenia prawidłowej higieny jamy ustnej. W Wrocławiu do większości gabinetów tu: baza stomatologów Wrocław] można umówić się drogą elektroniczną, wystarczy w przeglądarkę internetową wpisać hasło "dentysta Wrocław" lub "stomatolog Wrocław".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>