Protezy wykonywane w toruńskich gabinetach dentystycznych

Czasami zdarza się, że leczonego zęba nie da się uratować i konieczne jest jego usunięcie. Najczęściej dzieje się tak, gdy jego leczenie rozpoczęto zbyt późno. Ubytki w uzębieniu powinno się szybko wypełniać i to nie tylko z przyczyn estetycznych, ale też zdrowotnych. Nawet niewielki ubytek ma duży wpływ na cały zgryz oraz mięśnie i stawy w obrębie jamy ustnej. Uzupełnieniem braków powinien zająć się doświadczony stomatolog. Toruń jest miastem, w którym znajduje się wiele gabinetów stomatologicznych. Aby znaleźć najlepszy z nich wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: dentysta Toruń [informacje też tutaj: http://dentysta-stomatolog.com/torun,1.html].

Implant to śruba wkręcona w kość szczęki, mająca imitować korzeń zęba, do którego przytwierdza się koronę. Obecnie stosuje się implanty z tytanu i masy ceramicznej. Tytan [więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tytan_(pierwiastek)] jest praktycznie niezniszczalny, a masa ceramiczna przypomina kolorem ludzki ząb, dzięki czemu jest całkowicie niewidoczna. Implanty można wszczepiać bezpośrednio po ekstrakcji zęba i nie warto z tym zbyt długo zwlekać. Jest to najlepsza metoda uzupełniania ubytków, gdyż najlepiej imituje ludzki ząb. 

Most jest protezą stałą, pozwalającą na uzupełnienie jednego lub kilku brakujących zębów. Most zbudowany jest z kilku brakujących koron, a mocowany jest na zębach własnych lub implantach. Zęby do których zostanie umocowana ta proteza muszą być całkowicie wyleczone. Jest to metoda tańsza od implantów, ale tez jej trwałość jest niższa. Nie odczuwa się też takiego komfortu użytkowania jak przy implantach.

Protezy mogą być stosowane przy całkowitym braku uzębienia. Proteza ruchoma różni się od implantów i mostów tym, że nie jest przytwierdzona na stałe i można ją wyjmować. Wśród protez ruchomych wyróżniamy: protezy szkieletowe (konstrukcja metalowa), częściowe i całkowite protezy osiadające (akrylowe) oraz protezy elastyczne. Bardzo ważne jest codzienne wyjmowanie i czyszczenie protezy. Proteza ta jest najtańsza wśród wszystkich metod, ale przy dłuższym jej stosowaniu możliwy jest zanik kości, co powoduje zmiany w kształcie szczęki i konieczność dopasowania nowej protezy, gdyż poprzednia już nie pasuje.

Przy całkowitym bezzębiu sprawdza się wstawienie kilku implantów, które zdecydowanie poprawiają stabilność i komfort noszenia protezy. Należy jednak pamiętać, że tego typu uzupełnienie powinno być wymieniane po 5 latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>